Priemonių rinkinys

Patobulintą BiodiverCities I priemonių rinkinį sudaro dvi dalys: bičių viešbutis, skirtas ertmėje lizduojančioms bitėms, ir struktūra ant žemės, skirta po žeme lizduojančioms bitėms. Abi dalys sukurtos „pasidaryk pats“ principu: naudojamos lengvai kiekvienam prieinamos medžiagos, paprasti sujungimo ir sumontavimo vietoje būdai. Šiame puslapyje rasite šių struktūrų pagaminimo instrukcijas, reikalingus failus bei bendrą informaciją apie tai kas yra bičių viešbučiai, kur ir kaip teisingai sumontuoti šias buveines, kaip jomis rūpintis ir kokių klaidų vengti.

Priemonių rinkinys

Instrukcijas apie tai kaip pasigaminti šio rinkinio elementus galima rasti čia:

Instrukcijos

Visus reikalingus priemonių rinkinio failus galite rasti čia. Rinkinys platinamas pagal CC-BY-SA 4.0 licenziją.

Failai
toolkit picture

Kas yra ir kaip veikia bičių viešbučiai?

Bičių viešbučiai yra konstrukcijos, kuriose laukinės bitės kuria savo lizdus. Dažniausiai šie viešbučiai yra skirti ertmėse lizduojančioms bitėms, tačiau daugėja ir vietų skirtų po žeme lizduojančioms bitėms. Greitai besiplečiančiuose miestuose parkai ir žaliosios vietos yra dažnai tvarkomos, tad laukinėms bitėms dažnai pritrūksta tinkamos vietos ir medžiagų lizdams kurti. Būtent dėl šios priežasties bičių viešbučiai tampa naudingi bitėms. Daugiau informacijos apie laukinių bičių ciklą galite rasti čia (anglų kalba).

Kas vyksta bičių viešbutyje Kas vyksta bičių viešbutyje. Paveikslėlis pritaikytas pagal EALT (2018), patobulintas naudojantis informacija iš Mader et al., (2010).

DUK: Kur ir kaip sumontuoti bičių viešbučius?

Šioje dalyje atsakome į pagrindinius klausimus bei duodame patarimus apie tai kaip ir kur statyti šias buveines bei kaip jomis rūpintis.

Pagaminau vieną iš buveinių, kur geriausia ją sumontuoti?

Kad buveinė būtų naudinga, svarbu ją patalpinti tinkamoje vietoje. Labiausiai tinka žaliose teritorijose, kuriose netoliese yra įvairių rūšių gėlių žiedų bitėms prasimaitinti, taip pat statybinių medžiagų lizdams kurti, pavyzdžiui žemių, lapų ir kitų natūralių medžiagų. Apžiūrėkite teritoriją ir įvertinkite:

1. Ar aplinkui matote daug paukščių lizdų ar inkilų? Jeigu taip, greičiausiai jūsų buveinė taps restoranu šiems paukščiams kai bitės čia pradės lankytis, verta paieškoti kitos teritorijos.

2. Ar netoliese yra dirbami laukai ar vykdoma komercinė agrokultūros veikla? Jei taip, teritorijoje galimai bus naudojami stiprūs pesticidai kurie išnaikins visus aplinkui skraidančius vabzdžius. Verta pergalvoti ar čia norite sumontuoti vabzdžių buveinę.

Vieno iš viešbučių vieta. Delftas, Olandija Vieno iš viešbučių vieta. Delftas, Olandija.

Kaip geriausia sumontuoti ertmėse lizduojančioms bitėms skirtą buveinę – bičių viešbutį?

Šis priemonių rinkinio elementas tvirtinamas prie medžio, tvirtai jį aprišant aplink kamieną (rekomenduojamas kamieno skersmuo: apie 20cm). Pritvirtinta buveinė turi nelinguoti ir nesiūbuoti, o tvirtai laikytis.

Buveinė turi būti atsukta į pietų pusę ir turėtų gauti tiesioginės saulės spindulių. Bitės, kaip ir visi vabzdžiai yra šaltakraujės, tad jiems reikalinga šiluma, kad galėtų skraidyti ir ieškoti maisto.

Sumontavau bičių viešbutį, ar man daugiau nieko nereikia daryti?

Netiesa. Bičių viešbučiai ne veltui vadinami bičių viešbučiais: ertmės turi būti pakeičiamos arba išvalomos kiekvienais metais, po to kai iš jų išskrenda jaunos bitės. Porą metų iš eilės neprižiūrimi bičių viešbučiai gali tapti parazitų rojumi ir pražudyti kitas juose besivystančias bites.

Bičių viešbutis atsuktas į pietų pusę Bičių viešbutis atsuktas į pietų pusę.

Kaip geriausia sumontuoti po žeme lizduojančioms bitėms skirtą buveinę?

Šis priemonių rinkinio elementas dedamas ant žemės, patartina nuolydžio pusę atsukti į pietus, parenkant vietą kuriai tenka daugiau saulės.

Sumontavau po žeme lizduojančioms bitėms skirtą buveinę, ar man daugiau nieko nereikia daryti?

Elementas gali likti stovėti keletą ar daugiau metų, priklausomai nuo to, kiek daug ir kaip dažnai bitės juo naudojasi. Patartina stebėti kaip elementas atlaiko aplinkos pokyčius, tokius kaip lietų ar sniegą, o prireikus, tvarkyti tik pavasariui atėjus, kuomet jaunos bitės išskrendą iš ertmių.

Žemės elemento modelis Žemės elemento modelis.

Nenoriu pats gaminti bičių viešbučio, noriu jį nusipirkti. Į ką turėčiau atkreipti dėmesį?

Šiuo metu rinkoje apstu įvairiausių bičių viešbučių, kurie dažnai neatitinka ekologinių reikalavimų ir gali labiau pakenkti nei padėti laukinėms bitėms: per trumpos ertmės kurių negalima išimti, nepakankama apsauga nuo lietaus, ertmių gamybai naudojamos netinkamo medžiagos ir daugelis kitų galimų problemų. Tačiau ieškant ir žinant į ką reikia atkreipti dėmesį, galima rasti ir tinkamo dizaino buveinių. Daugiau informacijos apie dizaino klaidas ir kaip jų išvengti galite rasti čia (anglų kalba). Apsispręsti gali padėti ir ši pasirinkimo diagrama:

Kas vyksta bičių viešbutyje Pirkti ar nepirkti? Pasirinkino grafikas. Adaptuota pagal Purrington (2019).

Šaltiniai:

Mader, E., Spivak, M., & Evans, E. (2010, September 29). Managing Alternative Pollinators: Lifecycle. SARE Outreach.
https://www.sare.org/publications/managing-alternative-pollinators/chapter-six-mason-bees/lifecycle/

Purrington, C. (2019). The horrors of mass-produced bee houses. Retrieved December 11, 2022, from
https://colinpurrington.com/2019/05/horrors-of-mass-produced-bee-houses/

EALT. (2018, October 5). Bee Hotel Winterizing (Hint: Don’t do anything!) and Maintenance. Edmonton & Area Land Trust. Retrieved December 11, 2022, from
https://www.ealt.ca/blog/bee-hotel-maintenance

Projekto organizatorius:

Projektą finansuoja:

Komanda:

  • Justė Motuzaitė
  • Kontryna Lenkauskaitė
  • Lorenzo Piazzi
  • Modestas Stankaitis
  • Rūta Valušytė
  • Niccolò Lelli
  • Hari Prasanna Manimaran
  • Giuseppe Donvito
  • Justina Klėjūtė

Kontaktai: info@designfriends.org

Puslapio priemonės platinamos pagal CC BY-SA 4.0 licenziją

CC BY-SA

Projekto partneriai:

T-factor KTU design centre Kaunas Design library Kauno tvirtove VDU Botanika Fungusas Pranciškaus malūnas